Základ = starostlivosť

Mastná pleť potrebuje špeciálne čistenie horúcou vodou a mydlom, aby sa zabránilo upchávaniu pórov. Vyhnite sa však produktom, ktoré odmasťujú pokožku a podporujú tvorbu šupinatej pokožky. Odmasťovacie prípravky môžu totiž spôsobiť, že mazové žľazy začnú pracovať ešte viac, aby kompenzovali stratu prírodných olejov. Aj mastná pleť potrebuje hydratáciu. Snažte sa udržovať pokožku čistú, umývajte ju dvakrát denne, nie však viac, pretože umývanie opäť stimuluje mazové žľazy, aby produkovali maz. Používajte iba kvalitné čistiace prostriedky. Vyhnite sa mydlových produktom a produktom, ktoré obsahujú alkohol. Používajte prípravky bez umelých prísad, najlepšie antibakteriálne čistiace mlieka a prípravky s prírodnými olejmi. Po vyčistení pleti vždy aplikujte hydratačný krém.

Mastná pleť je hrubšia a má zreteľne rozšírené póry. Viditeľné sú najmä ústia mazových žliaz, ktoré môžu byť uzavreté čiernymi čiapočkami. Upchané póry môžu byť príčinou zápalu, táto pleť je náchylná na vznik akné.

Na druhej strane je mastná pleť relatívne odolná, vďaka mastnému filtru je dobre chránená proti vysýchaniu, hrubšia zrohovatená vrstva ju chráni pred vonkajším poškodením. Tým zostáva mastná pleť zo všetkých druhov pleti najdlhšie hladká a bez vrások. Aj napriek tomu vyžaduje táto pleť zvýšenú starostlivosť, najmä v puberte. Ide o pravidelné hĺbkové čistenie pleti, ale aj správnu životosprávu.

Ako správne čistiť mastnú pleť?

Mastnú pleť čistíme dôkladne a pravidelne. Dávame však pozor, aby sme ju príliš nevysušovali. Pleť sa potom bráni zvýšenou tvorbou mazu a požadovaný výsledok sa nedostaví. Vysušujúce antibakteriálne prípravky používajte len na jednotlivé vyrážky, nie na celú tvár.

Aké krémy použiť?

Na mastnú pleť sú vhodné jemné hydratačné krémy alebo emulzie, vyhýbajte sa ťažkým mastným krémom. Vhodné sú krémy obsahujúce prísady na zmatnenie, napríklad púdrové častice, ktoré počas dňa regulujú maz, dezinfikujú a sťahujú póry.

Dekoratívna kozmetika

Používajte nemastný make-up, ktorý obsahuje antibakteriálne prísady, zmatnie čelo, nos a bradu. Mejkap patrí len na vyčistenú a krémom očistenú pleť. Okolie červených vyrážok zakryte zeleným korektorom a potom zapudrujte.

Domáca prvá pomoc v boji proti mastnej pleti

Účinným domácim pomocníkom proti mastnej pokožke je banánová maska. Vidličkou roztlačte štvrtku zrelého banánu. V mištičke zmiešajte pripravený banán spolu s polievkovou lyžicou bieleho jogurtu a čajovou lyžičkou medu. Nakoniec primiešajte zopár kvapiek citrónovej šťavy. Masku nanášajte na pleť raz za týždeň a nechajte ju pôsobiť niekoľko minút. Začnite piatimi minútami a postupne môžete každý týždeň pridávať nejakú minútku navyše. Snažte sa použiť vždy čerstvé nenahnité ovocie. Nesnažte sa pravú prírodnú citrónovú šťavu nahradiť citrónovými koncentrátmi určenými do čajov a nápojov.

Vhodné masky z domácich surovín na mastnú a problematickú pleť:

  • Na mastnú pleť sú vhodné i zemiaky. Stačí, ak zemiak postrúhate, vytlačíte z neho šťavu a do škrobovej tekutiny namočíte vatové tampóny, ktoré potom poukladáte na pleť. Zemiaková maska alebo jednoducho plátky zemiakov položené na tvári majú sťahujúce a čistiace účinky. Podobne na pleť pôsobia i jahody. Pozor však na potravinové alergie. Práve na jahody môže pleť reagovať citlivo a podráždene.
  • Citrónová alebo pomarančová maska s medom a tvarohom sťahuje póry. Citrusy vďaka ovocným kyselinám odstraňujú odumreté bunky.
  • Jablkovo-škoricová maska s medom a jogurtom mastnú pleť vzpruží. Ak do takejto masky pridáte i pomleté ovsené vločky, pri umývaní z tváre si urobíte i jemný píling. Navyše zabraňuje vzniku akné.
  • Medová maska s droždím odmasťuje a vďaka vitamínu B v droždí i hĺbkovo vyživuje.
  • Masky z brusníc, petržlenu či mrkvy očisťujú, pôsobia antisepticky a pomáhajú liečiť akné.