Zásady starostlivosti o mastnú pleť

Prach, smog, nečistoty zo vzduchu, k tomu ešte kožný tuk, odumreté kožné bunky a celodenný make-up sú tým najvhodnejším prostredím pre tvorbu infekcií a ekzémov. Preto je nesmierne dôležité, aby ste nepodcenili pravidelné čistenie mastnej pleti. Ideálne je, ak si nájdete čas na čistenie pleti ráno aj večer.

 1. Mastnému vzhľadu a upchávaniu pórov zabránite pravidelným umývaním pletiPoužívajte teplú vodu, nie však horúcu.
 2. Nepoužívajte mydlá a kozmetické prípravky s obsahom alkoholu, pretože pokožku príliš vysušujú.
 3. Taktiež sa vyhnite prípravkom, ktoré obsahujú minerálne alebo prírodné oleje, ktoré pokožku ešte viac zmastňujú.
 4. Používajte prípravky, ktoré regulujú tvorbu kožného tuku a normalizujú produkciu mazových žliaz.
 5. Ak sa Vám na tvári tvoria vyrážky, používajte kozmetické prípravky s dezinfekčnými účinkami.
 6. Raz alebo dvakrát týždenne si urobte peeling.
 7. Nezabúdajte na vhodné pleťové masky, ktoré sú určené pre mastný typ pleti a majú upokojujúce účinky.
 8. Mastnej pleti taktiež veľmi pomôže pravidelná návšteva kozmetiky a to hĺbkové čistenie a chemický peeling.
 9. Nič netreba preháňať. Čistite si pleť 2-krát denne. Príliš časté umývanie pleti dráždi mazové žľazy a tie začnú produkovať ešte viac mazu. Podobné účinky má aj príliš teplé počasie. Ráno aj večer by ste mali zbaviť pleť odumretých buniek, mazu, nečistôt a mastnoty, a to platí pri všetkých typoch pleti. Vyberte si emulziu, ktorá čistí do hĺbky a obsahuje účinné látky, ktoré liečbu zefektívnia. Ak máte vyrážky aj na dekolte či chrbte, použite emulziu aj na tieto miesta. Dva razy za týždeň sa zbavte odumretých buniek pílingom. 
 10. Aj mastná pleť môže byť suchá. Vyberte si jemný hydratačný krém s ľahkým zložením, ako napríklad s kyselinou mliečnou alebo hyalurónovou. Mýty vravia o tom, že mastná pleť nepotrebuje žiaden krém, ale nie je tomu tak. Aj ona potrebuje dostatočnú hydratáciu. Ide o to, aké zloženie krému vybrať, aby sa neminul účinku. Sústreďte sa na nemastné, ľahké zloženia alebo hydratačné gély, ktoré nezanechávajú na pleti žiaden mastný film. Účinnými bojovníkmi proti mastnej pleti sú zinok a vitamín A, a to aj vo forme krému. Na noc si vystačíte s krémom s výťažkami z čajovníka. 
 11. Používajte opaľovacie gély a peny určené pre mastný typ pleti. Opaľovacie mlieka, krémy a oleje spôsobujú upchávanie pórov.
 12. Nevhodne zvolené kozmetické prípravky môžu mastnú pleť vysušovať alebo môžu spôsobiť upchávanie pórov a tým pleť zhoršiť .S pórmi je to ťažko. Ak sa vyskytujú v okolí nosa, maskujú sa obzvlášť ťažko. Micelárna pleťová voda alebo adstringentné tonikum dokážu póry uzavrieť nakrátko, ideálne je aplikovať ju na problematické partie pre líčením. 
 13. Dbajte na zdravú životosprávu – doprajte si dostatok pohybu, relaxu, odpočinku a vyhýbajte sa stresovým situáciám.Na stravu sa naozaj oplatí dávať pozor. Hamburgery, instantné polievky, polotovary, korenisté jedlá, vyprážané a tučné by spravili neporiadok na pleti azda každému. Nie nadarmo sa hovorí, že sme to, čo jeme. Hoci to znie už ako klišé, stále platí, že čerstvá zelenina, ovocie a celozrnné výrobky hrajú prím a ich pozitíva pre organizmus sa odrazia aj na pleti. Doprajte si tiež kyslomliečne nápoje, jogurty a sóju. 
 14. Nezabúdajte na pravidelné dopĺňanie vitamínov skupiny B – najmä B2 a B5. Vitamín B2 nájdete v mliečnych výrobkoch, listovej zelenine, pive, vajíčkach, kakau a vitamín B5 v pšeničných klíčkoch, mäse, droždí a v rozličnom ovocí.
 15. Make-upA ak trpíte mastnou pleťou, treba si dať na výbere zvlášť záležať. Pri výbere sa orientujte na „non-comedogenic“ zloženie, ktoré minimalizuje riziko zanášania pórov. Všeobecne by ste mali siahnuť po ľahšom mejkape, ktorý bojuje proti lesku aj vyrážkam. Špeciálne mejkapy na problematickú pleť dostanete v lekárni. Ak sa Vám stáva, že ledva dokončíte make-up, už aj sa pleť leskne, vo vašej kabelke by nemali chýbať odmasťujúce obrúsky a kvalitný púder s minerálmi. Každé dve-tri hodinky stačí priložiť obrúsok na pleť, odsať mastnotu a pleť zafixovať púdrom.